Przygotuj swoją firmę na nowe przepisy
Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym w życie wejdą nowe przepisy dot. ochrony sygnalistów. Przygotuj swoją firmę na nowe przepisy! Qualitime zapewnia różnorodne kanały komunikacji dla sygnalistów – portal internetowy tuzglaszam.pl oraz dedykowany adres e-mail. Nasz system jest prosty w obsłudze oraz w pełni dostosowany do wymogów ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. […]
Portal TUZGLASZM.PL
Portal internetowy TuZglaszam.pl to prowadzone przez Qualitime, innowacyjne na polskim rynku, narzędzie przeznaczone do bezpiecznego przekazywania firmom informacji o nieprawidłowościach w ich funkcjonowaniu. Takie zgłoszenia są niezwykle cenne, ponieważ umożliwiają przedsiębiorstwom podjęcie działań naprawczych bez ryzyka odgórnej kontroli i jej możliwych konsekwencji. Tuzglaszam.pl to bezpieczny kanał wewnętrzny służący do dokonywania zgłoszeń elektronicznych przez sygnalistów. Zapewnia […]
Jak zachęcić pracownika do zgłaszania nieprawidłowości
Bardzo często to pracownicy i ich opinie są najlepszym źródłem informacji na temat tego, co dzieje się wewnątrz danej organizacji. Zbudowanie zaufania do systemu zgłaszania naruszeń w miejscu pracy może więc przynieść firmie konkretne profity. Otwartość na przyjmowanie i bieżące wyjaśnianie nieprawidłowości umożliwi eliminację takich naruszeń, a co za tym idzie – wpłynie pozytywnie na […]
Pakiet optymalny do obsługi zgłoszeń sygnalistów
Pisaliśmy już o możliwościach pakietu „niezbędnego” w ofercie Qualitime, dedykowany firmom, które chcą spełnić minimalne założenia związane z potencjalną koniecznością wprowadzenia kanału komunikacji dla sygnalistów. Tym razem przybliżymy pakiet „optymalny”, który został przygotowany z myślą o najbardziej wymagających przedsiębiorcach. W skład najwyższego pakietu wchodzą między innymi następujące świadczenia: dwa kanały komunikacji – portal internetowy oraz […]
Pakiet Standardowy do obsługi zgłoszeń sygnalistów
Jakie rozwiązanie do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów sprawdzi się najlepiej w przedsiębiorstwie? Na tak zadane pytanie nie ma prostej odpowiedzi, dlatego w Qualitime opracowaliśmy trzy pakiety, które pozwalają na sprawną obsługę zgłoszeń. Doświadczenie oraz rozmowy z przedsiębiorcami z różnych branż pozwoliły na przygotowanie rozwiązania, które jest domyślnym wyborem dla każdego przedsiębiorstwa, którego dotyczy unijna dyrektywa […]
Pakiet Niezbędny do obsługi zgłoszeń sygnalistów
Wkrótce nadejdzie termin, do którego przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 250 pracowników powinni wdrożyć kanały komunikacji do zgłaszania nieprawidłowości przez sygnalistów. Na podstawie zebranych w Qualitime doświadczeń przygotowaliśmy trzy pakiety z ofertą na wdrożenie kanałów komunikacji. Dziś omówimy pakiet niezbędny, który jest idealnym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach, które zakładają małą liczbę zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości. W pakiecie mamy do […]
Czy sygnalista to wyłącznie pracownik firmy?
Wydaje się oczywistym, że sygnalistą w danej organizacji może zostać wyłącznie jej pracownik. Czy tak rzeczywiście jest? Projekt polskiej ustawy o ochronie sygnalistów zakłada, że to pracodawcy samodzielnie zdecydują, czy wewnętrzne kanały komunikacji zostaną udostępnione osobom spoza firmy. 🗣 Potencjalny sygnalista nie będzie musiał być pracownikiem danej firmy, by dokonać zgłoszenia nieprawidłowości czy łamania prawa […]
Polityka absencyjna w firmie
Zjawisko rosnącej absencji chorobowej w naszym kraju jest jednym z problemów, z którym muszą zmagać się na co dzień pracodawcy i pracownicy. Nieobecność jednego pracownika wymaga przerzucenia jego obowiązków na innych. Zdarza się, że taka sytuacja generuje konflikty i poczucie niesprawiedliwości. Szczególnie, jeżeli zwolnienie chorobowe pracownika okazuje się sposobem na przedłużenie urlopu czy załatwienie prywatnych […]
Aplikacja dla sygnalistów – korzyści ze zgłoszeń
Gdy przedsiębiorstwo posiada efektywny system przyjmowania zgłoszeń, sygnaliści mogą przyczynić się do między innymi usprawnienia procesów w firmie.
Widoczność kanałów komunikacji w firmie – czy to ważne?
Stworzenie systemu to jedno, trzeba przede wszystkim przekonać pracowników, by chcieli z niego, w razie potrzeby, korzystać. Zadbajmy też o różnorodność kanałów komunikacji.
Zewnętrzny podmiot do obsługi zgłoszeń sygnalistów
Wdrażając przepisy dot. ochrony sygnalistów w firmie stajemy przed wyborem – obsługa zgłoszeń wewnątrz firmy, czy może współpraca z podmiotem zewnętrznym? Nowa ustawa będzie wymagała od firm zatrudniających co najmniej 250 osób stworzenie wewnętrznego systemu przyjmowania zgłoszeń od potencjalnych sygnalistów.
Kanały komunikacji dla sygnalisty – infolinia
Wybór kanałów komunikacji dla sygnalisty powinien zawsze być zgodny z profilem pracowników danego przedsiębiorstwa. Dobór niewłaściwych kanałów może spowodować, że pracownicy nie zdecydują się na zgłoszenie nieprawidłowości w ten sposób. Takie zachowanie będzie działało na niekorzyść pracodawcy.
Wizerunek sygnalisty – jak go zmienić?
Jak zmienić spojrzenie na osobę sygnalisty i sprawić, by osoby zgłaszające nieprawidłowości pozbyły się lęku przed ostracyzmem w miejscu pracy? Jest kilka podstawowych kroków, o których każda firma powinna pamiętać.
Prawnik – czy jest potrzebny przy obsłudze sygnalistów?
Sygnaliści mogą zgłaszać różnego rodzaju nieprawidłowości oraz naruszenia prawa. Każde zgłoszenie będzie na pewno wymagało indywidualnego podejścia. Ale czy do obsługi każdego zgłoszenia konieczne będzie wsparcie prawnika?
Wybór właściwej aplikacji dla sygnalistów
Wybór aplikacji dla sygnalistów oraz właściwych kanałów komunikacji to główne wyzwanie wprowadzone dla przedsiębiorców przez nowe przepisy. Firmy powinny dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zastosować odpowiednie rozwiązania.
Transparentność w biznesie = wiarygodność
Wdrożenie wewnętrznych kanałów komunikacji do zgłaszania naruszeń prawa można rozpatrywać wieloaspektowo. W kontekście employer brandingu pozwala ono na budowanie wizerunku firmy transparentnej i otwartej na opinie oraz sugestie pracowników. Transparentność w biznesie oznacza jawność działań danej firmy.
Fałszywe zgłoszenie sygnalisty
Jednym z największych problemów w programach przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów jest fakt, że nie wszystkie zgłoszenia są prawdziwe. Zdarzają się one częściej w przypadku zgłoszeń anonimowych, gdy osoba zgłaszająca nie obawia się konsekwencji wskazania nieprawdziwych informacji.
Zewnętrzny (urzędowy) kanał komunikacji dla sygnalisty
Posiadając wiedzę na temat naruszenia prawa w firmie, przedsiębiorcy mogą w poufny sposób wyeliminować nieprawidłowości. W niektórych sytuacjach pracodawca nie będzie miał kontroli nad sposobem zajęcia się zgłoszeniem – na przykład, jeśli zgłoszenie zostanie przekazane urzędowym, czyli tzw. „zewnętrznym” kanałem komunikacji.
Kapuś, kabel, donosiciel? Negatywne konotacje związane ze zgłaszaniem nieprawidłowości.
Do niedawna sygnaliści byli w Polsce utożsamiani z donosicielami lub kapusiami. Jest to spowodowane naleciałościami historycznymi, czyli skojarzeniem z osobami współpracującymi z komunistycznymi organami państwa. Konotacja takie zdarzają się również współcześnie.
Jak wdrożyć nowe przepisy dotyczące sygnalistów w swojej firmie?
Zapisy unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów mają wejść w życie w krajach członkowskich 17 grudnia 2021 r. Projekt polskiej ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa przechodzi właśnie ścieżkę legislacyjną.
Jak przygotować firmę do implementacji zapisów dyrektywy unijnej dot. ochrony sygnalistów?
Najprostszym sposobem jest wyznaczenie osoby z działu HR (lub odpowiedzialnej za HR, jeśli firma nie ma osobnego działu) jako odpowiedzialnej za organizację kanałów przyjmowania zgłoszeń oraz następnie – ich rozpatrywania. Takie działanie wymaga od organizacji przeszkolenia obecnego pracownika oraz wygospodarowania części jego czasu pracy na zajmowanie się zgłoszeniami, bądź też zatrudnienie zupełnie nowej osoby.
Wdrożenie dyrektywy unijnej dotyczącej sygnalistów. O co dokładnie chodzi, kogo ona dotyczy?
Unijna dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937) została przyjęta 23 października 2019 r. Każde z państw członkowskich ma czas na wdrożenie dyrektywy do 17 grudnia 2021 roku i to od ustaw w poszczególnych krajach zależeć będzie ostateczny kształt wymogów w zakresie ochrony sygnalistów.
Jak dostosować kanały komunikacji do danej firmy
Przedsiębiorstwa działają w różnych branżach, środowiskach, regionach. Posiadają swoją własną specyfikę. Dlatego niezwykle istotną kwestią wydaje się indywidualne dopasowanie kanałów komunikacji do sposobu działania i struktury zatrudnienia w danej organizacji.
Kontakt zwrotny z sygnalistą
Celem przedsiębiorstwa przy wdrażaniu kanałów komunikacji dla sygnalistów powinna być odpowiedź na każde ze zgłoszeń. Zgłoszenia niewyjaśnione powodują, że pracownicy tracą zaufanie do całej procedury, a w konsekwencji przestają z niej korzystać. Choć zgłoszenia objęte nowymi regulacjami będą musiały być wyjaśniane (termin na przeprowadzenie czynności wyjaśniających oraz kontakt zwrotny z sygnalistą to 3 miesiące).
Aktualne informacje dotyczące ustawy o ochronie sygnalistów
Unijna dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937) została przyjęta 23 października 2019 r. Każde z państw członkowskich ma czas na wdrożenie dyrektywy do 17 grudnia 2021 roku i to od ustaw w poszczególnych krajach zależeć ma ostateczny kształt wymogów w zakresie ochrony sygnalistów.
Jakie są konsekwencje nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego?
Przeprowadzając kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego trzeba bardzo umiejętnie odczytać sytuację – tak aby pracownik nie został skrzywdzony przez nieprawidłową ocenę sytuacji. Jednak nawet przy zastosowaniu podejścia ostrożnościowego, średnio 10% zwolnień lekarskich wykorzystywanych jest w sposób nieprawidłowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych typuje zwolnienia do kontroli losowo, jak i kontroluje na wniosek płatnika. Często nie jest to […]
RODO: my jesteśmy gotowi, a Ty?
25 maja 2018 r. rozpoczęło obowiązywanie Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Jest to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, mające na celu ujednolicenie zasad przetwarzania danych osobowych na terenie całej Unii Europejskiej.RODO zawiera zbiór zasad dotyczących zbierania i przetwarzania danych osobowych żyjących osób fizycznych, jak również praw przysługujących osobom, których dane są gromadzone. Zbieranie […]
Koszt zwolnienia lekarskiego – wyższy niż Ci się wydaje
Absencja pracownika wynikająca z przebywania na zwolnieniu lekarskim wiąże się z kosztami dla pracodawcy. Bardzo często wycena tych kosztów jest zaniżona, ponieważ ogranicza się do kosztów bezpośrednich, podczas gdy ponoszone przez pracodawców koszty pośrednie są równie uciążliwe. Oczywistym kosztem bezpośrednim jest konieczność wypłacania wynagrodzenia dla pracownika, który nie wykonuje pracy. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego, pracodawca jest zobowiązany do […]
To już pewne, obowiązkowe e-ZLA od 1 grudnia 2018 r.
Prezydent podpisał już ustawę dotyczącą terminu wejścia w życie e-ZLA i będzie ona obowiązywać od 1 grudnia 2018 r. Elektroniczne zwolnienia lekarskie staną się jedynym dostępnym rozwiązaniem, a papierowe druki ZUS ZLA nie będą już wystawiane. Wiele osób miało już styczność z systemem elektronicznych zwolnień lekarskich, gdyż wspomniany system działa od 1 stycznia 2016 r. […]
ABC zwolnienia lekarskiego na dziecko
W przypadku choroby dziecka rodzic ma możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego, aby sprawować nad nim opiekę. Z tego przywileju może skorzystać – zarówno mama jak i tata dziecka lub opiekunowie prawni, ale nie obydwoje w tym samym czasie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jeden rodzic przebywa z dzieckiem w szpitalu a drugi w domu opiekuje się pozostałym […]
Zwolnienia lekarskie wystawi asystent medyczny
2 miesięcy, oraz będzie mogło być wielokrotnie ponawiane na taki sam okres. Rejestr Asystentów Medycznych W utworzonym Rejestrze Asystentów Medycznych zawarte będą dane o osobach mających upoważnienia do wystawiania zwolnień. Rejestr będzie funkcjonował w ramach systemu teleinformatycznego, zapewniającego szybki przekaz informacji pomiędzy ZUS-em a Ministrem Zdrowia. ZUS ma sprawdzać, czy kandydat na asystenta medycznego spełnia wymagania; dopiero po […]
Zarządzanie nieplanowaną absencją chorobową
ierniki: Ogólne, np. liczba nieobecnych pracowników w danym okresie, Szczegółowe, np. klasyfikacja według przyczyn absencji. Sposoby na zmniejszenie poziomu absencji Istotną kwestią jest budowanie świadomości pracowników odnośnie skutków nieobecności, co przekłada się na konkretne zachowania. Najlepszą formą są cykliczne szkolenia tematyczne. Przedsiębiorstwa w ten sposób zachęcają pracowników do świadomego korzystania z prawa do nieobecności i przedstawiają systemy motywacji, które […]
Święta, wakacje, długi weekend – idealna okazja na zwolnienie lekarskie
Nie pierwszy raz obserwujemy wzrost liczby zwolnień lekarskich w okresach przed- i poświątecznych, podczas wakacji oraz długich weekendów. Niestety pracownicy często nadużywają zwolnień lekarskich w celu wydłużenia odpoczynku, organizacji świąt, porządków czy podjęcia pracy sezonowej. Okresy te są często dla pracodawców przewidywalne, gdyż powtarzają się w tych samych terminach. Sezonowość absencji w znaczący sposób dezorganizuje […]
Strajk na L4 – co zrobić, gdy pracownik łamie prawo
W Polsce modne stały się protesty polegające na masowym braniu zwolnień lekarskich. Akcje te są niezgodne z prawem, a pracodawcy mają narzędzia obrony. Ostatnie tygodnie obfitują w informacje medialne o akcjach protestacyjnych, polegających na udawaniu się przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych na zwolnienia lekarskie. Związek Nauczycielstwa Polskiego namawia nauczycieli „do dbania o zdrowie” w poście o […]
Komunikacja w firmie a ilość zwolnień lekarskich
Komunikacja to proces wymiany wiadomości. Jest narzędziem służącym między innymi do informowania, planowania, rozwiązywania konfliktów, słuchania innych ludzi. Efektem końcowym jest porozumienie między rozmawiającymi osobami, a umiejętność komunikowania się może mieć wpływ na stosunek zawodowy, edukacyjny oraz osobisty. W czasach, gdy firmy rozwijają się bardzo szybko, brak odpowiedniej komunikacji może wpłynąć na wizerunek i rozwój […]
Jak przebiega kontrola zwolnienia lekarskiego?
Organem uprawnionym do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz wszyscy pracodawcy zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych. Firma zewnętrzna, np. Qualitime, również może przeprowadzać kontrole zwolnień lekarskich w imieniu pracodawcy. Uprawnienie to wynika z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Jakie wynagrodzenie przysługuje podczas zwolnienia lekarskiego?
Kodeks pracy oraz ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dokładnie opisują komu i za jaki okres przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czym różni się od zasiłku chorobowego i kto je wypłaca. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Z zasiłku chorobowego skorzystać […]
E-recepta – jej potencjał i przyszłość
Długo zapowiadany i modyfikowany projekt e-zwolnień, mimo wielu przeciwników, okazał się dużym sukcesem. Obecnie trwają prace nad kolejnymi etapami informatyzacji służby zdrowia, ale niewiele osób wie, że e-recepta jest dostępna od 1 stycznia 2019 r. Przez kolejny rok będzie testowana i modyfikowana w celu naprawy ewentualnych błędów, a obowiązek wystawiania elektronicznych recept planowany jest od […]
Jak kontrola L4 może usprawnić działanie firmy?
Problem absencji chorobowej dotyka przedsiębiorstwa bez względu na ich wielkość czy branżę. Często efektem jest zaburzone funkcjonowanie firmy, a jeśli skala absencji jest duża, może przynosić potężne straty. Ponadto, niewielu pracodawców jest świadomych realnych konsekwencji absencji chorobowej oraz możliwości jej zmniejszania, bez uszczerbku dla dobra firmy i pracowników. Z danych ZUS wynika, że pracujący Polacy […]
Kultura absencji w organizacji
Kultura absencji niekoniecznie jest taka sama w całej organizacji. Poszczególne działy spółki mogą istotnie różnić się pod względem poziomu absencji. Dlaczego tak się dzieje? Na kształtowanie kultury absencji wpływa postawa, oraz sposób zarządzania zespołem przez bezpośredniego przełożonego. Błędnym stereotypem jest założenie, że to dział HR ma bezpośredni wpływ na zachowania absencyjne pracowników. Zespół HR oczywiście […]
Polityka absencji w firmie
Czym jest? Polityka absencji to napisany prostym językiem, oraz przekazany pracownikom najlepiej na piśmie, dokument podsumowujący wszystkie kwestie związane z nieobecnością w pracy. Po co wprowadzamy politykę? Polityka absencji to drogowskaz dla pracowników – dzięki niej, pracownicy dowiadują się jakie mają prawa i obowiązki związane z nieobecnością w pracy, niezależnie od przyczyny nieobecności. Prawidłowo wprowadzona […]
Dlaczego kontrola L4 nie powinna zniechęcać pracowników do pracodawcy?
Eksperci badający obecną sytuację na rynku pracy są zdania, że gospodarka na tyle przyśpieszyła, że funkcjonuje dziś tzw. „rynek pracownika”, zaś w wiek produkcyjny wkroczyło „Pokolenie Z”. „Pokolenie Z” to osoby, które poszukując pracy mogą przebierać w ofertach i je selekcjonować, a wpływ na to ma spadające bezrobocie. Rynek zasypywany jest ogłoszeniami co powoduje, że […]