Asystent medyczny, uprawniony do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, to nowość wprowadzona przez nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która  5 października 2018 r. została podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy zostały wprowadzone w związku z faktem, iż od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia będą wystawiane tylko w wersji elektronicznej.

Asystenci medyczni staną się dużym wsparciem dla lekarzy mających trudności z obsługą komputera, jak i lekarzy specjalistów, do których jest długa lista oczekujących. Dodatkowym plusem zmiany w ustawie jest ograniczenie papierowego obiegu dokumentów. Lekarz będzie spędzał mniej czasu na czynnościach administracyjnych i będzie miał możliwość poświęcenia większej ilości czasu na ocenę stanu zdrowia i plan leczenia pacjenta.

Warto podkreślić, że asystent medyczny będzie wystawiał zwolnienie w imieniu lekarza i to na lekarzu spoczywać będzie odpowiedzialność prawna z tym związana.

Potrzebne upoważnienie

Zgodnie z ustawą, lekarz posiadający profil informacyjny na portalu ZUS będzie mógł udzielić upoważnienia do wystawiania zwolnienia lekarskiego, w jego imieniu oraz na podstawie danych zawartych w sporządzonej przez niego dokumentacji medycznej. Upoważnienie takie będzie mogło być udzielone osobie wykonującej zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Dotyczy to m.in. pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych, ratowników medycznych jak i sekretarzy medycznych. Upoważnienie będzie wydane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, oraz będzie mogło być wielokrotnie ponawiane na taki sam okres.

Rejestr Asystentów Medycznych

W utworzonym Rejestrze Asystentów Medycznych zawarte będą dane o osobach mających upoważnienia do wystawiania zwolnień. Rejestr będzie funkcjonował w ramach systemu teleinformatycznego, zapewniającego szybki przekaz informacji pomiędzy ZUS-em a Ministrem Zdrowia.  ZUS ma sprawdzać, czy kandydat na asystenta medycznego spełnia wymagania; dopiero po akceptacji ZUS-u, uaktywniona zostanie możliwość wystawiania e-ZLA.

Jest to nowe podejście jeśli chodzi o wystawianie zwolnień lekarskich. Jeśli się sprawdzi, a lekarze zaufają asystentom medycznym, pacjenci powinni skorzystać na możliwości dłuższych wizyt.

Nowelizacja ustawy wejdzie w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Ostatnie wpisy:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności