Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Odwiedził mnie audytor Qualitime. Czy muszę go wpuścić?

Zgodnie z przepisami (art. 68 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawca (jeśli zatrudnia więcej niż 20 osób) są uprawnieni do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Audytorzy Qualitime zostali upoważnieni przez pracodawców do wykonywania audytów w ich imieniu. Uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli może wskazywać, że zwolnienie jest wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

Jak mogę zweryfikować audytora Qualitime?

W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z nami – wskażemy dane odwiedzającego Cię w danym dniu audytora. Audytor jest zobowiązany okazać Ci swoje upoważnienie do kontroli oraz dowód osobisty.

Otrzymałem zwolnienie lekarskie wskazujące, że "mogę chodzić". Czy mimo to, muszę zawsze być w domu podczas zwolnienia?

Oznaczenie „chory może chodzić” oznacza, że podczas zwolnienia nie musisz przebywać w łóżku. Zazwyczaj nie oznacza to jednak, że możesz oddalać się z miejsca zamieszkania. Wyjątkowo, na przykład, jeśli mieszkasz sam i nie ma osoby która mogłaby zająć się Tobą podczas choroby, możesz pójść do apteki czy po zakupy spożywcze. Możesz także udać się do lekarza oraz na zlecone przez lekarza zabiegi. Sugerujemy, aby w takich przypadkach zachować paragony i inne dowody przyczyny nieobecności, aby pomóc w wyjaśnieniu sytuacji, jeśli w tym czasie odwiedzi Cię audytor Qualitime.

Skąd Qualitime wie, gdzie przebywam podczas choroby? Czy mogę zmienić adres pobytu?

Zwolnienie lekarskie zawiera adres, pod którym przebywasz w czasie niezdolności do pracy. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o właściwym adresie. Jeśli zamierzasz przebywać pod innym adresem niż wskazany na zwolnieniu, Twoim obowiązkiem jest poinformowanie pracodawcy od takiej zmianie. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i będziesz nieobecny pod adresem wskazanym na zwolnieniu, pracodawca może uznać, że wykorzystujesz zwolnienie w sposób nieprawidłowy.

Czy nieobecność z powodu opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny lub przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym również może być skontrolowane?

Tak. Prosimy o zwrócenie uwagi, że z wyjątkiem choroby dziecka do lat 2, zwolnienie z powodu konieczności sprawowania opieki przysługuje tylko, jeśli w domu nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić taką opiekę.

Czy zatrudnienie Qualitime oznacza, że nie mogę chorować?

Nie. Każdy pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w razie choroby. Zgodnie z przepisami, choroba powinna być potwierdzona zwolnieniem lekarskim, a okres niezdolności do pracy wykorzystywany w taki sposób, aby jak najszybciej powrócić do zdrowia. Jeśli u Twojego pracodawcy nie obowiązują inne reguły, powinieneś poinformować o nieobecności spowodowanej chorobą najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.

Ostatnio często choruję; boję się, że pracodawca podejrzewa mnie o nieuczciwe korzystanie ze zwolnień. Czy zaangażowanie Qualitime oznacza dla mnie kłopoty?

Nie, wręcz przeciwnie. Audytor Qualitime będzie w stanie potwierdzić Twojemu pracodawcy, że wykorzystujesz zwolnienie lekarskie w sposób prawidłowy, co mamy nadzieję rozwieje Twoje obawy, oraz pozwoli na spokojny powrót do zdrowia.

Audytor Qualitime zauważył, że wykorzystuję zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem. Co się wtedy stanie?

Audytor sporządzi protokół wymagany przepisami prawa i przekaże go Twojemu pracodawcy. Pracodawca będzie mógł uznać Twoją nieobecność w pracy za nieusprawiedliwioną oraz wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne.

Jeśli nieprawidłowo wykorzystam zwolnienie lekarskie z jakimi konsekwencjami mogę się spotkać?

Konsekwencje nieobecności w pracy pod fałszywym pretekstem choroby, czy też wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem (jakim jest jak najszybszy powrót do zdrowia), zależą od decyzji Twojego pracodawcy. Przykładowo, pracodawca może zdecydować o cofnięciu wynagrodzenia za cały okres nieobecności (która jest nieobecnością nieusprawiedliwioną), udzieleniu upomnienia, udzieleniu nagany, czy też rozwiązaniu stosunku pracy.

WSKAZÓWKI – warto zapamiętać
  •  Poinformuj pracodawcę o nieobecności z powodu choroby najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy
  • Jeśli w trakcie zwolnienia zmienisz miejsce pobytu na inne niż wskazane na zwolnieniu, pamiętaj o poinformowaniu pracodawcy
  • Dostarcz pracodawcy druk zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty wystawienia; nie dotyczy to zwolnień elektronicznych, jeśli Twój pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności